Bezpečná zábradlí na lávkách a terase Bolt Tower v Ostravě | Carl Stahl Architektura

NEREZOVÉ SÍTĚ, NEREZOVÁ LANA A MEMBRÁNOVÉ KONSTRUKCE

zábradlí, zabezpečení

Nerezové sítě X-TEND v unikátním projektu věže Bolt Tower v Dolních Vítkovicích

Bolt Tower, známá také jako šroubová věž v Ostravě – Dolních Vítkovicích je nástavba vysoké pece č. 1. Stavba má symbolizovat oheň, který nad pecí hořel kvůli unikajícím vysokopecním plynům. Navrhl ji český architekt Josef Pleskot, jako součást revitalizace bývalého průmyslového areálu ve Vítkovicích. Nástavba o výšce cca 25 m má s pecí celkovou výšku necelých 80 metrů a je tak nejvyšším geografickým bodem ve městě. Tento unikátní multifunkční prostor slouží mimo jiné jako rozhledna a kavárna. Věž byla postavena v roce 2015 a byla pojmenována na počest jamajského sportovce Usaina Bolta, který Ostravu pravidelně navštěvuje. Odtud i český název, Bolt se dá z angličtiny přeložit také jako šroub.

Na původní konstrukci vysoké pece je zavěšen skleněný válec, kolem kterého se obtáčí vnější lávka spojující jednotlivé výškové úrovně. Pevné jádro stavby je z oceli a nachází se v něm výtah, točité schodiště a zázemí pro návštěvníky věže. Střešní vyhlídková terasa je vybavená dalekohledy a nabízí mimořádný výhled na Vítkovice, samotnou Ostravu, ale i vzdálené okolí s podmanivým horizontem Beskyd.

Bezpečnostní výplně zábradlí na lávkách a terase dodala společnost Carl Stahl. ETA certifikované nerezové sítě X-TEND jsou jako jediné na trhu schválené jako bezpečnostní prvek pro ochranu před pádem. Díky svému materiálu jsou vysoce odolné a bezúdržbové. Subtilní síť nijak nenarušuje architektonický ráz stavby a díky své jemnosti neomezuje návštěvníkům věže ani výhled na okolí.

PROJEKT:Bolt Tower, Ostrava-Dolní Vítkovice
APLIKACE:zábradlí, zabezpečení
PRODUKT:X-TEND CXE ◊ 80 mm, Ø 1,5 mm
AUTOR:Ing. arch. Josef Pleskot
FOTO:Archiv Carl Stahl
PROJEKT:Bolt Tower, Ostrava-Dolní Vítkovice
APLIKACE:zábradlí, zabezpečení
PRODUKT:X-TEND CXE ◊ 80 mm, Ø 1,5 mm
AUTOR:Ing. arch. Josef Pleskot
FOTO:Archiv Carl Stahl

FOTOGALERIE