Zastřešení parkovacího stání na ostrém slunci membránou | Carl Stahl Architektura

NEREZOVÉ SÍTĚ, NEREZOVÁ LANA A MEMBRÁNOVÉ KONSTRUKCE

Membránové konstrukce

Membránové zastřešení parkovacího stání v přímořském Calafatu

Majitel soukromého objektu v Calafatu, na východním pobřeží Španělska se na nás začátkem jara obrátil s přáním na krytí parkovacího stání. Prioritou byla realizace ještě před začátkem horké letní sezóny. Pražské projekční oddělení společnosti Carl Stahl zpracovalo návrh tvaru zastřešení, výrobní dokumentaci a statický výpočet stavby. Vlastní montáž pak trvala pouhých 5 dní.

Konstrukce o délce cca 14,5 m a šířkou cca 4,5 m slouží jako kryté stání pro karavan a osobní automobil. Nosnou konstrukci membrány tvoří ocelový rám v bílé barvě. K objektu je konstrukce kotvena v úrovni stropní konstrukce 1. NP.  Vzdálenější sloupy rámy jsou kotveny do železobetonových základových patek. Ocelový rám spolu s membránovou konstrukcí se tvarově vzájemně respektují a doplňují. Velké rámy byly na stavbě spojeny šroubovými spoji a překryty tak, aby nebyl rušen tvar trubek rámu.

U objektu je membrána liniově kotvena v hliníkové kedrliště ve dvou výškových úrovních, tento výškový rozdíl je překlenut tunelem membrány s nerezovým obvodovým lanem. Nižší část je ve výšce 2,8m. Vyšší část je kvůli parkování karavanu zvednutá až na 3,5m. Kvůli tomu je ocelová konstrukce v této části doplněna i o svislé stojny podél stěny. Mebrána je na vzdálenější hraně od objektu opatřena 5 cípy s nerezovými kováními.

Veškerý nerezový material byl kvůli přímořskému prostředí ve kvalitě A4. Stejně tak byla i na ocelovou konstrukci aplikována povrchová barva vhodná do toho prostředí. 

PROJEKT:Zastřešení parkovacího stání, Calafat, Španělsko
APLIKACE:membránové konstrukce
SKUTEČNÁ PLOCHA:53 m²
REALIZACE:2024
FOTO:Archiv Carl Stahl
PROJEKT:Zastřešení parkovacího stání, Calafat, Španělsko
APLIKACE:membránové konstrukce
SKUTEČNÁ PLOCHA:53 m²
REALIZACE:2024
FOTO:Archiv Carl Stahl

FOTOGALERIE