Bezpečnostní výplně zábradlí lávky Sky Bridge 721 | Carl Stahl Architektura

NEREZOVÉ SÍTĚ, NEREZOVÁ LANA A MEMBRÁNOVÉ KONSTRUKCE

zábradlí, zabezpečení

Sky Bridge 721 - lávka mezi nebem a zemí v Dolní Moravě

V horském resortu Dolní Morava byla v květnu 2022 uvedena do provozu 721 metrů dlouhá, v celosvětovém měřítku unikátní, visutá lávka Sky Bridge 721. Ve výšce 95 metrů nad zemí přemosťuje údolí mezi horskými hřebeny Slamník a Chlum a svým návštěvníkům garantuje neobyčejný zážitek na celý život.

Tento projekt je zcela výjimečný i po své technologické stránce. Investor Sněžník, a. s., z Dolní Moravy oslovil s žádostí o dodání stavby metodou Design & Build společnost Taros Nova a. s., která pro něj zbudovala již nedalekou vyhlídkovou věž Stezka v oblacích. Se stavbami realizovanými v horách má společnost bohaté zkušenosti a její hlavní prioritou je vždy co nejmenší dopad stavby na okolní krásnou přírodu. Díky upraveným technologickým postupům výstavby, minimalizování manipulačního prostoru v místě stavby, externímu skladu materiálu v údolí a pečlivě optimalizované logistice proběhla výstavba ohleduplně dle požadavků.

Taros Nova a.s. zvládla s tímto unikátním projektem úspěšně překonat mnoho výzev. Od samotného nalezení vhodných bodů pro vstup a výstup z lávky s minimálním výškovým rozdílem, návrhu geometrie stavby a zvládnutí všech statických a dynamických výzev provozu lávky i s ohledem na možnosti výroby dílů a jejich montáže, včetně samotného přenesení lan mezi hřebeny a kotvení celé konstrukce. Jedinečný je i mechanizmus automatického stálého dopínání stabilizačních lan lávky, jejichž délka se vlivem okolních teplot mění.

Stavba trvala dva roky a my tleskáme. Společnost Carl Stahl instalovala v projektu Sky Bridge 721 své nerezové sítě jako bezpečnostní výplně zábradlí. Nerezové sítě X-TEND jsou díky ETA certifikaci, stálosti a bezúdržbovosti ideálním řešením všude tam, kde je potřeba zabezpečit prostory proti pádu nejen funkčně, ale i designově při zachování vzdušnosti a neomezeného výhledu. Díky svému jemnému vzhledu navíc nenarušují architektonický ráz stavby a dávají vyniknout dominantnímu stavebnímu materiálu. Je nám ctí, že jsme na tomto projektu mohli po boku tak výrazných jmen spolupracovat.

PROJEKT:Sky Bridge 721, Dolní Morava
APLIKACE:zábradlí, zabezpečení
PRODUKT:X-TEND 1795 m², ◊ 40 mm, Ø 2,0 mm
DESIGN, PROJEKTANT, GENERÁLNÍ DODAVATEL:TAROS NOVA a. s.
FOTO:Denis Pagáč
PROJEKT:Sky Bridge 721, Dolní Morava
APLIKACE:zábradlí, zabezpečení
PRODUKT:X-TEND 1795 m², ◊ 40 mm, Ø 2,0 mm
DESIGN, PROJEKTANT, GENERÁLNÍ DODAVATEL:TAROS NOVA a. s.
FOTO:Denis Pagáč

FOTOGALERIE