Textilní fasáda jako stínění oken budovy gymnázia v Brně | Carl Stahl Architektura

NEREZOVÉ SÍTĚ, NEREZOVÁ LANA A MEMBRÁNOVÉ KONSTRUKCE

MEMBRÁNOVÉ KONSTRUKCE, FASÁDA

Textilní fasáda na budově gymnázia v Brně-Řečkovicích

Objekt brněnského gymnázia v Řečkovicích prochází výraznou rekonstrukcí. Z budovy byla odstraněna původní střecha. Projekt nové střechy umožnil přebudování půdního prostoru na další potřebné učebny. Škola tak získala nové moderní laboratoře a posluchárny. V zadní části školy byla zbudována menší přístavba, která pojala dvě malé jazykové učebny, kabinet a výtah. Vypracována a aktualizována je také studie na stavbu sportovního areálu za budovou školy.

Nová podoba střechy je moderní, neobvyklá a stala se zajímavou dominantu horní části Řečkovic. Oblouková střecha byla totiž architektem doplněna navazujícím textilním zastíněním oken, které realizovala společnost Carl Stahl.

Konstrukce předsazené fasády je tvořena rovnými a obloukovými vazníky, kotvenými pomocí chemických kotev ve třech místech do podpůrné betonové konstrukce objektu. Pásy jsou tvořené jekly. Textilní panely tvoří napnuté membrány PES textilie potažené vrstvou PVC a ochranným lakem proti UV záření. Jedná se o speciální materiál určený pro dlouhodobou předepnutou instalaci ve vnějším prostředí. Tyto materiály mají ve výrobě vnesené předpětí vláken, které umožňuje dokonalé vypnutí a hlavně tvarovou stálost po celou dobu životnosti. Textilie je napínána do vypínacích hliníkových profilů na ocelových rámech. Rámy jsou kotveny do vlastní fasády s tepelnou izolací pomocí atypických kotevních držáků, které jsou v provedení žárový pozink, a zajistí předsazení textilních panelů cca 25-50 cm před fasádu. Celková plocha textilní fasády je 440 m2.

PROJEKT:Gymnázium, Brno-Řečkovice
APLIKACE:membránové konstrukce, fasáda
PRODUKT:Serge Ferrari Frontside View 381
SKUTEČNÁ PLOCHA:440 m²
AUTOR:Architekti David Titz, Romana Augustinová
FOTO:Archiv Carl Stahl
PROJEKT:Gymnázium, Brno-Řečkovice
APLIKACE:membránové konstrukce, fasáda
PRODUKT:Serge Ferrari Frontside View 381
SKUTEČNÁ PLOCHA:440 m²
AUTOR:Architekti David Titz, Romana Augustinová
FOTO:Archiv Carl Stahl

FOTOGALERIE