Voliéra papoušků u australské farmy v Zoo Jihlava | Carl Stahl Architektura

NEREZOVÉ SÍTĚ, NEREZOVÁ LANA A MEMBRÁNOVÉ KONSTRUKCE

ZOO

Voliéra papoušků u australské farmy v Zoo Jihlava

V rámci výstavby nových expozičních celků projektu Zoo pěti kontinentů, vystavěla jihlavská zoo expozici s názvem Australská farma. Komplex nese jméno po českém cestovali a dobrodruhu Josefu Polákovi, který byl s tímto kontinentem silně spjat, a představuje nejen typické zástupce lokálních zvířat, jakými jsou mimo jiné klokani nebo labutě černé, ale i přírodu a život původních obyvatel. Rezavé střechy i větrné čerpadlo, stará nádrž na vodu, opršelé dřevěné stěny a nejrůznější zemědělské stroje a další nářadí, které sloužilo farmářům na přelomu 19. a 20. století dokonale vykresluje život na australském venkově.

Expozice má půdorys cca 70 x 70 metrů a skládá se ze 3 objektů. Centrální farmu doplňují v horní části výběh a ubikace pro emu a expozice a voliéry pro ledňáky a kunovce, které realizovala společnost Carl Stahl. Jejich výběhy si můžete prohlédnout zde.  

Voliéra pro papoušky

K farmě přiléhá také větší voliéra papoušků o půdorysu cca 23 x 8 metrů a výšce 4 – 6 metrů, z dílny Carl Stahl, která je návštěvníky velmi oblíbená nejen pro vzácné ary hyacintové. Na ptačí voliéry, zejména pro chytré papoušky, je vždy kladen velký důraz. Voliéra musí být dostatečně pevná a především bezpečná. I když je papoušek jen pták, a třeba o velikosti dlaně, jeho zobák má velmi silný stisk. Navíc je velmi obratný, hravý a chytrý. Systematicky hledá slabiny konstrukce a je schopen demontovat šroubky a malé díly, přičemž hrozí uniknutí z voliéry. Z těchto a dalších důvodů jsou nejvhodnějším řešením pro ptačí voliéry nerezové sítě X-TEND, které se snadno udržují, jsou zdravotně zcela nezávadné a stálé.

Konstrukce voliéry a vlastní síť umožňuje papouškům pohodlné přichycování a šplhání bez rizika poranění. Díky jedinečné technologii kotvení, opletu a zalisování sítě, není možné jakékoliv její uvolnění nebo demontáž papouškem. Voliéry jsou společností Carl Stahl konstruované i pro vysoké zatížení sněhem v průběhu zimy, proto stavbám ani zvířatům nehrozí žádné nebezpečí.

Reportáž z dokončených projektů výběhů pro africké primáty a voliéru pro papoušky v jihlavské zoo můžete shlédnout v našem videu.

PROJEKT:Voliéra pro papoušky u australské farmy, Zoo Jihlava
APLIKACE:ZOO
PRODUKT:X-TEND zastřešení cca 200 m2 / boční stěny cca 250 m2, ◊ 25 mm, Ø 1,5 mm
FOTO:Archiv Carl Stahl
PROJEKT:Voliéra pro papoušky u australské farmy, Zoo Jihlava
APLIKACE:ZOO
PRODUKT:X-TEND zastřešení cca 200 m2 / boční stěny cca 250 m2, ◊ 25 mm, Ø 1,5 mm
FOTO:Archiv Carl Stahl

FOTOGALERIE