Voliéra La Pampa v Zoo Ostrava.
FacebookLinked in You TubePinterest
FacebookLinked in You TubePinterest
Architektura

Voliéra La Pampa v Zoo Ostrava


 
Voliéra La Pampa - Stavba roku 2021


Vítězný projekt Stavba roku 2021

Voliéra La Pampa ostravské Zoo zvítězila v pro nás nejzajímavější kategorii soutěže Stavba roku 2021 – ve veřejném hlasování. La Pampa, ač primárně určená pro zvířata, je také interaktivním uměleckým dílem, do kterého lidé mohou vstoupit a užít si jej v nepřeberných možnostech úhlů pohledu. Zvenku, zevnitř, celkově i v detailech.


Důležitost přípravné fáze

2341 metrů čtverečních sítě. Od první skici jsme věděli, že tento projekt bude jedinečný. Jsme experty na voliéry, ale La Pampa není pouze jedna ze stovek dalších. K projektu jsme byli přizvání nejen jako dodavatelská firma, ale také jako architekti. A to až v době, kdy stály 4 hlavní pilony jakožto nosná konstrukce budoucí voliéry. Původním záměrem bylo vybudovat něco účelného a hezkého. Od první schůzky projekčního týmu Carl Stahl se zástupci ZOO a projekční kanceláře Auplan (a naší první skici) bylo jasné, že vytvoříme něco unikátního a krásného. Velmi rychle se nám podařilo přesvědčit ZOO, že náš návrh bude hezčí, výhodnější a správnější.

Navrhli jsme doplnění 4 hlavních pilonů o specifické vršky tvořící střechu a rozvětvený prstenec, který se stal mezipatrem mezi obvodovou stěnou a vrškem sítě. Špičku voliéry jsme pak ještě přizvedli menšími kruhy, které jsou ze středu rozvětvené. Finální dílo si můžete prohlédnout osobně v ZOO Ostrava nebo v přiložené fotogalerii. Pokud máte k technickým specifikacím jakékoliv dotazy, neváhejte nám napsat email, rádi zodpovíme Vaše dotazy.


navržena jako symbolické spojení tří oblastí Argentiny: Espinalu, Monte a Pampy s odlišným podnebím i vegetací

Díky úzké spolupráci architektů, stavebníků a zoologů bylo možné vytvořit unikátní prostředí, které je jednak atraktivní pro návštěvníky ostravské zoo a jednak příznivé k jeho okřídleným obyvatelům. Svérázná voliéra je domovem hejna kondorů havranovitých, ibisů šedokřídlých, dále jsou zde ostralky žlutozobé, kachny bronzovokřídlé, pisily americké a jeden zástupce savců morče divoké.

Elegantní, lehké a vzdušné tvarosloví voliéry tvoří na míru navržená nosná konstrukce promyšleného systému sloupů a táhel, založených na mikropilotech. Na nosný systém navazují zdánlivě levitující, téměř neviditelné stěny a zastřešení tvořené nerezovou splétanou sítí.

Voliérou vede klikatá stezka, přivádějící návštěvníky téměř na dosah ruky ptactvu, ale zároveň míjí a nenarušuje jejich klidové zóny. Stezku lemuje bohatá zeleň, kamenná návrší a mokřady, kde se ptáci cítí jako doma. Voliéra je zpřístupněna návštěvníkům včetně rodinám s dětmi i osobám se sníženou schopností pohybu prostřednictvím dvou bezbariérových vstupů z jihovýchodní a jihozápadní strany. Součástí vnitřní plochy voliéry je tzv. odstavná voliéra, která slouží k odchytu a následnému rozdělení ptáků do jednotlivých vnitřních ubikací dle chovatelských nároků a specifik. Jižní fasádu vnitřní voliéry tvoří kamenné bloky připomínající skalní útvar, který je klidovou zónou ptáků. Skladba zeleně je navržena tak, aby maximálně připomínala charakter jihoamerické pampy a tamní mokřady.

Pokud i Vy realizujete podobné stavby a hledáte spolehlivého partnera, obraťte se na nás. Rádi Vám poskytneme komplexní informace a poradíme o možnostech využití nerezových systémů Carl Stahl právě ve Vašem projektu. Nabízíme komplexní službu od návrhu po realizaci.


                                                     
 


 

Máte dotaz k tomuto nebo jinému projektu?Vaše jméno:
Kontakt:
Dotaz:
 
Opatření proti robotům:
    


Zajímá vás více?

    Více referencí
       
   


Jakub Šesták


Váš odborník v oblasti nerezové architektury. Neváhejte mne kontaktovat:
  
Phone +420 734 235 132
emailsestak@carlstahl.cz  
  
Carl Stahl Architektura - David Parizek


Váš odborník v oblasti nerezové architektury. Neváhejte mne kontaktovat:
  
Phone +420 602 234 510
emailparizek@carlstahl.cz  
Matěj Kvapil


Váš odborník v oblasti nerezové architektury. Neváhejte mne kontaktovat:
  
Phone +420 774 559 934
emailkvapil@carlstahl.cz  
  
  


Zůstaňte s námi v kontaktu

Děkujeme za Váš zájem o naši práci. Snažíme se našim parterům pomáhat nejen na konkrétních projektech, ale také v jejich rozvoji.

Dovolte nám Vás inspirovat a informovat.

Občasník s novinkami
 
Oborové zajímavostiVíce ukázek realizací

Uložte si náš kontakt
QR